Telif Hakkı Olmayan Fotoğraf Nereden Bulunur?

Eğer bir şekilde bir yerde içerik üretiyorsanız, özellikle geçiminiz bunun üzerine kurulu ise bu içeriklerin özgün olması çok önemli hale geliyor. Özgün derken ne demeye çalışıyorum? Yani en başta bunun bir blog yazısı olduğunu farz edersek, yazının sizin tarafınızdan yazılmış olması yetmiyor, başka sitelerden, başka yazılardan içerik kopyalamamış olmanız gerekiyor. Bu yazı da Telif Hakkı Olmayan Fotoğraf nasıl bulunur ona bakacağız.

Bu neden önemli? Dediğim gibi eğer içerik üreticisiyseniz (bu içeriğin blog yazısı olduğunu düşünelim) ve bunları kendi blogunuzda yayınlıyorsanız paranızı da reklamlardan kazanıyorsunuz. Bu durumda en çok kullanılan reklam araçlarından birisi Google Adsense. Google, girdiğiniz içeriklerin legal olmasına çok önem veriyor. Ama her legal olan içeriği, reklamlara uygun olarak kabul etmiyor, diğer bir kriter içeriğin özgün olması.

Telif Hakkı Olmayan Fotoğraf Nereden Bulunur?

Çoğu zaman içerik gerçekten özgün olsa da, yani yazı gerçekten size ait olsa da yazının içinde kullandığınız diğer içeriklerde çok önemli durumda. Özellikle yazımı da ilgilendiren konu olan fotoğraflardan bahsediyorum.

Yazılarınızda fotoğraflar kullanıyorsunuz. Gerek anlatmak istediğinizi daha iyi ifade edebilmek için, gerek kapak fotoğrafı için, bazense sadece estetik görünmesi için kullanıyoruz bu fotoğrafları. Genelde anlatılanla doğru orantılı olması gerekiyor fotoğrafların. Konuyla hiç alakası olmayan bir görsel kullanmak estetik durabilecek olsa da saçma olurdu.

İşte bu noktada sadece yazınızın özgün olması yeterli olmuyor, fotoğraflarında paylaşıldığı yerlerde ya da paylaşan kişiler tarafından telif kapsamına girmemesi gerekiyor. İngilizce olarak buna “Non Copyright Images” deniyor. Kısaca fotoğraf, çoğaltılmaya, 3. yerlerde kullanımına izin verilmiş olması gerekiyor.

Durum böyle olunca koymak istediğiniz fotoğrafı ararken, araç olarak sadece “Google Görseller” kullanırsanız/kullanırsak büyük olasılıkla telif haklarına takılmış oluyor çünkü orada bulunan görsellerin paylaşıma izin verilip verilmediğini bilemiyoruz. Telif haklarıyla korunan bir görsel kullandığınızda Google bu içeriği özgün olarak görmüyor ve reklamlardan gelir elde edemiyorsunuz. Yani yazı kadar, yazının içinde kullanılan diğer içeriklerinde özgün olması gerekiyor.

O yüzden sizlerle, sizlerinde kullanabileceği, kullanımı serbest olan görselleri nereden bulduğumu, bunu sağlayan platformları paylaşmak istedim. Ben genelde aşağıda paylaştığım platformları kullanarak amacıma uygun görselleri seçmekteyim. Sizler de bu araçları kullanarak yazılarınızda ya da başka yerlerde telif kapsamına girmeyen görseller edinebilirsiniz.

Bildiğiniz, önermek istediğiniz başka platformlar da varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Pixabay

Unsplash

kaboompics

Pexels

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara