Paranoyak Değiliz, Telefonlar Gerçekten Bizi Dinliyor!

Bugün burada sizlere telefonların bizi dinlediğini anlatacak ve kanıtlarımı göstereceğim.

Son zamanlarda siz de tatilden bahsettikten sonra karşınıza çıkan tatil reklamlarını farkettiniz mi?

Telefonlar bizi dinliyor mu? Evet, farkettik ki öyle. Kulağa inanılmaz geliyor olabilir ama belli ki telefonlarımız gizlice bizi dinliyor.

Bir süredir farkettim ki bazı konuştuğum şeylerin reklamı karşıma çıkıyor. Hem de hiç arama yapmıyor olmama rağmen!

Hepimiz reklamların hedefi olmaya alışkınız. Örneğin daha yeni Google üzerinde ziyaret ettiğimiz bir web sitesi ile alakalı karşımıza bir reklam çıkması o kadar da şaşırtıcı değil. Ancak ben dahil birçok internet kullanıcısı şirketlerin bu işi bir adım öteye taşıdığını düşünüyor.

Siri ve Bixby gibi ses tanıma uygulamaları her zaman komutları dinliyorsa, konuştuklarımıza dayanarak bize reklam göstermesi çok da olağan dışı sayılmaz, öyle değil mi?

Facebook ve Apple dahil birçok büyük teknoloji devi telefonları müşterileri dinlemek için kullandığını şiddetle inkar ediyorlar ama yakın zamanda Facebook’a açılan dava bu şirketlere olan güveni sarstı.

Araştırmaya başladım!

Şüphelerim doğrultusunda neden bu reklamları aldığımı bulmak için araştırmaya ve denemeye karar verdim. Sonuçlarla beraber teorimin kanıtlandığından eminim.

Google’da daha önce hiç almadığım kartvizitler, kıyafet, vegan yiyecekler gibi konulardan oluşan bir liste hazırladım ve telefonumun duyabileceği şekilde onlar hakkında konuşmaya başladım.

Telefonumun mikrofonunun tüm uygulamalarımda açık olduğundan ve aynı şekilde Facebook ve Instagram gibi sosyal medyalarda da kullanıldığından emin oldum.

Her söylediğim karşıma çıkıyordu!

Birkaç gün içinde bu anahtar kelimelerle ilgili reklamlara sızdım.

İlk karşıma çıkan kartvizit satın alımlarında yüzde 50 indirim reklamıydı. Kartvizit daha önce hiç hakkında arama yapmadığım ancak bir arkadaşımla konuştuğum bir şey, tabii telefon masanın üzerindeyken konuşmuştuk.

Yine aynı masada huzur içinde yemek yerken, arkadaşıma yeni bir yemek kitabı kullanarak sağlıklı vegan yemekler pişirmeyi planladığımı da söyledim.

Tabii ki ardından o gün boyunca sağlıklı vegan yemek planları için bir ilana maruz kaldım.

Aynı olay bahsettiğim her şeyde gerçekleşti.

Bu bir tesadüf mü oldu, yoksa telefonlar bizi dinliyor ve rapor mu veriyor?

Otoritelerin açıklamaları bir kenara, belli ki telefonlarımızda bizi dinleyen ve bu konuda reklam şirketlerine rapor veren bir sistem var. Bu konuyla alakalı nasıl yasal düzenlemeler veya açıklamalar gelecek bunu zaman gösterecek. Eğer hala şüpheniz varsa benim yaptıklarımı siz de deneyebilirsiniz. Sonuçlarınızı yorumlar kısmına belirtmeyi unutmayın.

Ayrıca birisi bu tarzda bir testi video’ya kaydedip kanıtlamayı da akıl etmiş, onu da sizlerle paylaşıyorum, adamın yaptığı resmen amme hizmeti.

Google bizi dinliyor mu?

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara