13 Reasons Why dizisindeki intihar sahnesi kaldırıldı

Pek çok gençten 13 Reasons Why’ın ardından depresyon ve intihar gibi zor konular hakkında konuşmaya başladıklarını ve yardım aldıklarını duyduk.

Netflix

Habere Netflix’ten yapılan açıklamanın bir kısmı ile başlamak istedim. Diziyi izleyen izlemeyen çoğu kişinin bildiği gibi 13 Reasons Why, Netflix’in Gençlik/Gizem, Dram üzerine kitaptan uyarladığı bir seri. Ben buna dramı da ekliyorum çünkü bence dram kategorisine girmeye gayet uygun bir dizi. Yine herkesin bildiği gibi olay Katherine Langford‘ın canlandırdığı Hannah karakterinin banyoda intihar etmesi üzerine inşa ediliyor. Bu bir spoiler değil çünkü dizinin ana konusu bu, o yüzden bunu söylüyorum. Zaten haber de bununla ilgili.

13 Reasons Why, Hannah Baker

Netflix dizinin ilk gösteriminden 2 yıl sonra intihar sahnesinin kaldırılması kararını vermiş. Bazı uzmanlar bunu uzun zamandır söylüyordu, sanıyorum Netflix baskılara dayanamadı. Açıklama şu şekilde devam ediyor;

Bu yaz 3. sezona başlamaya hazırlanırken dizinin etrafında başlayan ve devam eden tartışmalara kulak verdik ve buna dikkat etmeye çalıştık. Bu yüzden, Amerikan İntihar Önleme Vakfı Başhekim Yardımcısı Dr. Christine Moutier de dahil olmak üzere tıbbi uzmanların tavsiyesi üzerine, dizinin yaratıcısı Brian Yorkey ve yapımcılarla ile birlikte Hannah’ın birinci sezon finalindeki intihar sahnesini yeniden düzenlemeye karar verdik

Netflix

Burada yeniden düzenlemeye karar verdik derken kaldırdık demek istiyor sanırım. Çünkü kaldırmışlar.

Diğer taraftan bu yılın başlarında Amerikan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Akademisi Dergisi tarafından yayınlanan bir raporda , gençler arasında intiharın ilk sezonun başlamasından sonraki ay %28.9 oranında arttığı tespit edilmiş. Raporda sahne ile artış arasında doğrudan bir neden olmadığı belirtilse de ortak yazarlardan birisi medyayı, sahnenin gençleri, savunmasız insanları etkileyebileceği üzerine “düşünceli” olmaya çağırmış.

Sonuç olarak bahsi geçen intihar sahnesini kaldırmışlar. Kim ne derse desin, bu sahnenin bazı insanları etkileyebileceği doğru ama benim için bulunmasının bir sorunu yoktu. Çok fazla deşmekte istemiyorum konuyu açıkcası, sizlerde düşüncelerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Beni takip etmeyi unutmayın…

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara