Kredi ile Ev Almak Haram Mı?

Son zamanlarda ev kiralarının yüksek oluşu,  düşük faiz oranları, ailelerin bir an evvel kiradan kurtulma ve ev sahibi olma çabası vs gibi birçok neden kredi ile ev alma fikrini akıllara getiriyor. Şöyle bakınca akla uygun gelen bu fikir, şeytanın da insana güzel göstermesi ve akla yatkın olması nedeni ile oldukça cazip geliyor. Bir de üstüne “Ev sahibini zengin mi edeceğiz.”, “Artık faizsiz bir şey yok.”, “Kira öder gibi öderiz.” vs gibi düşünceler eklendi mi sonuç malum, soluğu banka kapısında alıyor insan. Peki ya sonra…

Sonrası bildiğiniz gibi…Ardı arkası kesilmeyen imzalar ve kredi çıkıyor (ne kadar sevindirici!!!) bir de hayırlı olsun deniliyor! Zaten borçla alınmış bir ev, üstelik faiz eklenmiş. Evin ihtiyaçları, yeni eşyalar, çocukların okulu, ihtiyaçları vs. her şey arka arkaya eklendi mi evin huzuru, temeli sallanmaya başlamış demektir. Eşler arasında maddiyata dayanan ve hakaret seviyesine ulaşan tartışmalar da cabası olarak silsileye ekleniyor. Bir yandan ebeveynlerin aklında acaba yanlış mı yaptık sorusu dolaşırken, diğer yandan da haramdı ama Allah affetsin gibi cümleler uçuşuyor.

Peki kardeşim ne yapalım. Kiralar çok yüksek, sen bekarsın konuşuyorsun diyenleri şimdiden duyar gibiyim. (Ayrıca bekar değilim, bende aynı yolda yürüyorum merak etmeyin.) Doğrusu hayat gerçekten bazen insanı çıkmaza sürüklüyor, haramı günahı güzel gösterip bir güzel  onu gerçekleştirmemizi sağlıyor haklısınız. Ama bu demek değil ki ilk zorlukta doğrudan vazgeçip, çıkarımızın peşine düşelim. Kaldı ki doğru, bizim için daha hayırlı iken… Evet dünya da zorluklarla dolu, rızkını helal yollardan arayan kimseler için. Kimse bunun aksini söylemedi, söyleyemez de. (Söyleyen de yalan söyler.) Eee sonuç ne yapacağız peki ?

Haramı terk edip, bize rızık vereni anacağız. Hani sadece işimiz düştüğünde aklımıza gelen Rabbimiz (C.C). Allah (C.C) o kadar merhametlidir ki kullarına karşı, sadece ona yalvarıp istemelerini bekler. Onun kudreti o kadar geniş ve büyüktür ki bu dualara elbet icabet eder.

Ne zaman ki biz yönümüzü şirkten, küfürden, günahtan ve nefisten çevirip, Rabbimize (C.C) yöneltiriz, o zaman ki anlarız eskiden boş şeylerle uğraşmışız. İhtiyacımız olan yalnız Rabbimiz iken çözümü başka yollarda aramışız. Ve hemen tövbe edeceğiz Rabbimize bize affetmesi için. Sonrasında göreceksiniz ki hayatınız, aileniz, işiniz, gücünüz neyiniz varsa hepsi bir bir düzene girecek ve buna siz bile şaşıracaksınız.

Buraya kadar gelip hala cevap arıyorsanız hemen sorunuza cevap verelim. Kredi ile ev almak haram mı? : Evet haram. Sadece ev de değil üstelik. Ev, araba, tarla, tapan vs vs. kredi ile ne alırsanız bu günaha ortak olur, şeytanı amacına ulaştırırsınız.

İşte Kutsal Kitabımız Kuranı Kerim’den ayetler ile açıklanan deliller. Bu konuda ki 7 ayet:

2:275 – Riba (faiz) yiyen kimseler, şeytan çarpan kimse nasıl kalkarsa ancak öyle kalkarlar. Bu ceza onlara, “alışveriş de faiz gibidir” demeleri yüzündendir. Oysa Allah, alışverişi helal, faizi de haram kılmıştır. Bundan böyle her kim, Rabbinden kendisine gelen bir öğüt üzerine faizciliğe son verirse, geçmişte olanlar kendisine ve hakkındaki hüküm de Allah’a kalmıştır. Her kim de yeniden faize dönerse işte onlar cehennem ehlidirler ve orada süresiz kalacaklardır.

2:276 – Allah faizi mahveder, oysa sadakaları bereketlendirir. Allah günahta ve inkârda direnen hiç kimseyi sevmez.

2:278 – Ey iman edenler! Allah’tan korkun ve artık faizin peşini bırakın, eğer gerçekten müminler iseniz.

2:279 – Eğer böyle yapmazsanız, o zaman Allah ve Resulü tarafından size savaş açılmış olduğunu bilin. Eğer tevbe ederseniz, sermayeleriniz sizindir. Haksızlık etmezsiniz, haksızlığa da uğramazsınız.

3:130 – Ey iman edenler! Kat kat artırılmış olarak faiz yemeyin. Allah’tan sakının ki kurtuluşa eresiniz.

4:161 – Yahudilerin zulmetmeleri ve birçok kimseleri Allah yolundan alıkoymaları, yasaklandıkları halde faiz almaları ve insanların mallarını haksız yere yemeleri sebebiyle daha önce kendilerine helâl kılınan temiz şeyleri haram kıldık. Onlardan kâfir olanlara can yakıcı bir azap hazırladık.

30:39 – İnsanların malları içinde artsın diye verdiğiniz faiz, Allah yanında artmaz. Allah’ın rızasını dileyerek verdiğiniz zekata gelince, işte onlar, malları kat kat artmış olanlardır.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara