Game of Thrones ve 7 Krallıkla İlgili Bilgiler

Gelmiş geçmiş en iyi diziler arasında gösterilen Game of Thrones dizisi hakkında bilgilendirici bir yazı yazmak istedim. İlk bölümü izleyip anlamayanlar ya da 7 Krallıkla, hanelerle, kişilerle ilgili isimleri karıştıranlar için çok faydalı bir yazı diyebiliriz. Çünkü dizide oldukça kalabalık ve karmaşık bir oyuncu grubu ve profilleri var.

Game of Thrones Haritası ve Dizinin Konusu

Öncelikle  Game of Thrones apayrı bir dünya ve kendine ait bir haritası var. Bu dünyada bulunan ilginç yaratıklar varken, mevsimler bile bizim bildiğimiz gibi değil. Bu dünyaya ise Westeros Dünyası deniliyor. Westeros’un ana karası çeşitli bölgelerden oluşuyor ve bunların her birini ayrı bir hane (soylu aileler) yönetiyor.

Bu haneler Westeros hükümdarı olan Kral Robert’a ve Demir Taht’ına sadıklar. Bu hanelerin başlarında bulunan kişilere Lord deniliyor. Bu Lordlar, Krala bağlı olmalarına rağmen kendi aralarında ise büyük bir güç savaşındalar. Bir de Dar Deniz’in kenarında Kral’ın hükümdarlığında olmayan Essos toprakları var. Gelin haritaya bir göz atalım dilerseniz.

HBO kılavuzunda yer alan bu harita özellikle bölgelerin ayrılmamışlığı ve kullanılan yazı tipinin okunur olmaması ile benim çok işime yaramadı. Ben de kitap serisinin ve oyunlarının ürünü olan, daha okunur ve anlaşılır haritalar ile üstteki haritayı birleştirip, kalemim elverdiğince Türkçeleştirerek şu haritayı hazırladım:

Aileler ve Mühürleri

Gelelim Westeros Krallığı’nın büyük evlerine yani ailelerine. Krallıkta başlıca 9 adet büyük aile var:

 1. Arryn’lerin Evi
 2. Baratheon’ların Evi
 3. Greyjoy’ların Evi
 4. Lannister’ların Evi
 5. Martell’lerin Evi
 6. Stark’ların Evi
 7. Targaryen’lerin Evi
 8. Tully’ların Evi
 9. Tyrell’lerin Evi

HBO’nun hazırladığı kılavuzda bunlardan 8’ine yer verilmiş (en güneyde konuşlanan Martell Ailesi eksik). Bu evlerin her birinin birer mührü var. Onlar da şöyle:

Bu mühürlerin haritamızdaki dağılımı da şu şekilde :

 

(HBO’nun haritasında yer alan, ancak ismi geçmeyen Martell Ailesi’nin mührü de kırmızı bir güneşi delen sarı bir mızrak. Bu aile, önümüzdeki sezonlarda karşımıza çıkacak olabilir.)
Her evin ayrı bir mührü olduğu gibi, ayrı bir sloganı da var.

 • Arryn : Onur Kadar Yüce (As High As Honor)
 • Baratheon : Öfke Bizimkidir (Ours Is The Fury)
 • Greyjoy : Biz Tohum Ekmeyiz (We Do Not Sow)
 • Lannister : Kükreyişimi Dinle (Hear Me Roar)
 • Martell : Boyun Eğmez, Eğilmez, Kırılmaz (Unbowed, Unbent, Unbroken)
 • Stark : Kış Geliyor (Winter Is Coming)
 • Targaryen : Ateş ve Kan (Fire and Blood)
 • Tully : Aile, Görev, Onur (Family, Duty, Honor)
 • Tyrell : Güçlenerek Büyür (Growing Strong)

Soyağacı

Peki bizi en fazla zorlayan şu karmaşık akrabalık ilişkilerine, kalabalık kadroya ne demeli..?
Aslında yukarıda Widfara‘nın paylaştığından bahsettiğim görsel, konuya hakim olmak için hemen hemen bilmeniz gereken her şeyi içeriyor. O yüzden lafı uzatmadan dilimin döndüğünce türkçeleştirdiğim halini altta paylaşıyorum.
— Dikkat! Alttaki görsel, ilk bölüme dair hafif de olsa spoiler içermektedir. —

Bu soyağacında 5 ana ailenin (evin) fertleri var. Ayrıca sağ alt köşede, dizinin şu ana kadarki bölümlerinde gördüğümüz bazı yan karakterlerin kim/neci olduğuna da yer verilmiş.
Şemanın mantığını biraz daha açıklamam gerekirse diye alttaki iki resmi hazırladım.
Üstteki, “Game of Thrones Aileleri” başlıklı şemada farkettiyseniz, “Anahtar”ın altındaki 3 farklı renkteki çubuk, 3 farklı akrabalık ilişkisini gösteriyor. Şöyle ki:

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara