Çukur Dizisi Nerede Çekiliyor?

Ay Yapım dizisi olan Çukur Dizisi reyting rekorları kırarken, izleyiciler Çukur nerede, Çukur dizisi nerede çekiliyor, Koçova mahallesi nerede gibi soruların yanıtı arıyor. Gelen yoğun sorular üzerine bizde Çukur dizisinin çekim yerinin neresi olduğunu araştırdık. Koçova ailesinin kontrolündeki İstanbul’un en olaylı mahallelerinden biri olan Çukur dizininde adını oluşturuyor. Zaten bu yazıyı okuyorsanız diziyi de izliyorsunuz demektir. O yüzden Çukur dizisi konusu, oyuncuları hakkında ekstra bir şeyler yazmıyoruz. Şimdi gelelim Çukur Dizisinin tam olarak çekim setinin bulunduğu, mahallenin oluşturulduğu yerlere.

Çukur dizisi İstanbul’da birkaç farklı semtte çekilirken ana mekanlar ise İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Balat semtinde yer alıyor. Yani Çukur mahallesi Balat’ta. Dizi çekimlerinin çoğunun yapıldığı yerin adresi ise: Esnaf Loncası Sokak Ayvansaray Mahallesi. Koçovalıların ve Vartolu Saadettin’in oturduğu evler ya da villalar ise Çekmeköy’de bulunuyor. Dizide evde geçen bölümler dışında diğer tüm çekimler Balat’ta yapılıyor. Dizide yer alan Muhittin abinin berber dükkanı, mahallenin kahvesi ve aşevi hepsi Esnaf Loncası sokakta. Ancak kahve ve berber önceden boş olan dükkanlar iken sadece dizi için özel olarak oluşturulmuş. Zaten oyuncuların çekimler sırasında kaldıkları karavanlarda bu mahallede yer alıyor. Balat’a gittiğinizde Ayvansaray Mahallesi duvarlarında sürekli Çukur ve Çukur Evimiz İdris Babamız gibi yazılarla karşılaşabilirsiniz.

Yine Çukur dizisinde Vartolu ve Saadet’in aşkını kazıdıkları duvarın bulunduğu bölümlerde yine Ayvasaray mahallesinde, Ebe Sokak’ta, Hacı İlyas Yatağan Camii’nin hemen yanında bulunuyor. Bu da Çukur Mahallesinin asıl yeri dediğimiz Esnaf Loncası sokağın bir üst sokağı oluyor.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara