Beşiktaş 2018/19 Sezonu Kadro Yapılanması Nasıl Olmalı?

Beşiktaş ülkemiz adına son 3 senenin en başarılı kulüplerinden birisi. Özellikle son iki sezonun şampiyonu olarak başladıkları sezona bu kez lig performansı olarak değil de Şampiyonlar Ligi performansıyla damga vurdular. Bu yıl içinde hedef şampiyonluktu zaten yapılan Medel, Pepe, Negredo, Lens transferleri bunun göstergesiydi ancak Süper Lig için özellikle ilk yarıda Şampiyonlar Ligi maçları dönüşü ve öncesi yaşanılan konsantrasyon sorunu üzerine Lens ve Negredo’nun bir türlü beklenilen katkıyı verememesi, bu yetmezmiş gibi devre arasında gelen Vagner Love’de verimsiz olunca Beşiktaş ligi 4. sırada bitirebildi. Kadroda oldukça fazla yaşlı futbolcunun bulunmasının da çokça tartışıldığı bu dönemde Beşiktaş önümüzdeki sezon için nasıl bir yapılanmaya gitmeli onu ele aldık.

Beşiktaş 2017-18 Sezonu Kadrosu

Kaleci: Fabri – Tolga Zengin – Utku Yuvakuran – Denys Boyko

Sağ Bek: Gökhan Gönül

Stoper: Pepe – Matej Mitrovic – Dusko Tosic – Atınç Nukan – Fatih Aksoy

Sol Bek: Adriano – Caner Erkin

Defansif Orta Saha: Gary Medel – Atiba Hutchinson – Necip Uysal – Veli Kavlak

Merkez Orta Saha: Tolgay Arslan  – Oğuzhan Özyakup

Ofansif Orta Saha: Anderson Talisca

Sağ Kanat: Ricardo Quaresma – Jeremain Lens – Orkan Çınar

Sol Kanat: Ryan Babel – Gökhan Töre – Aras Özbiliz

Forvet: Cenk Tosun – Alvaro Negredo – Mustafa Pektemek

Gönderilmek istenilip gönderilemeyen oyuncuların takımda kalması derken 2017-18 sezonu için bu şekilde bir kadro kuruldu. Bu kadro yapılanması neticesinde sakatlık, taktiksel uyumsuzluk gibi nedenlerle bazı futbolcular devre arası transfer dönemine kadar ya çok az süre aldılar yada hiç süre alamadılar. Bu futbolcular;

 • Denys Boyko
 • Matej Mitrovic
 • Atınç Nukan
 • Veli Kavlak
 • Gökhan Töre
 • Aras Özbiliz
 • Orkan Çınar
 • Mustafa Pektemek

Mitrovic’in stoper rotasyonunda olması, Atınç’ın sakatlanması dışında geri kalan futbolculara yarım sezon için ödenen maaşlar gerçekten kabul edilebilecek gibi değil. Mitrovic ve Atınç dışında kalan bu 6 futbolcuya yarım sezon için tam olarak Denys Boyko 500B – Veli Kavlak 800B – Gökhan Töre 850B – Orkan Çınar 250B – Aras Özbiliz 500B – Mustafa Pektemek 800B yani toplamda 3.7 milyon Euro maaş ödendi.

Devre arası transfer döneminde ilk olarak Domagoj Vida bonservissiz olarak takıma katıldı. Cenk Tosun hem kulüp hemde Türkiye transfer rekorunu kırarak Everton’a transfer oldu. Cenk Tosun yerine Vagner Love ve Cyle Larin transfer edildi. Denys Boyko Dinamo Kiev’e, Orkan Çınar Konyaspor’a, Matej Mitrovic’te Club Brugge’ye, Aras Özbiliz Shreiff’e kiralık olarak gönderildi.

Gönderilen oyuncularla birlikte maaş bütçesinde Cenk Tosun 800B – Orkan Çınar 250B – Aras Özbiliz 500B – Matej Mitrovic 600B – Denys Boyko 500B olmak üzere toplamda 2.65 milyon Euro yer açıldı. Transfer edilen futbolcuların tam olarak maaşları KAP’a bildirilmese de ortalama yarım sezon için ortalama 2.5/2.6 milyon euro ödendiğini basında çıkan maaş söylemlerine göre belirtebiliriz. Devre arası transfer döneminden sonra

Beşiktaş 2017-18 Sezonu 2.Devre Kadrosu

Kaleci: Fabri – Tolga Zengin – Utku Yuvakuran

Sağ Bek: Gökhan Gönül

Stoper: Pepe – Domagoj Vida – Dusko Tosic – Atınç Nukan – Fatih Aksoy

Sol Bek: Adriano – Caner Erkin

Defansif Orta Saha: Gary Medel – Atiba Hutchinson – Necip Uysal – Veli Kavlak

Merkez Orta Saha: Tolgay Arslan  – Oğuzhan Özyakup

Ofansif Orta Saha: Anderson Talisca

Sağ Kanat: Ricardo Quaresma – Jeremain Lens

Sol Kanat: Ryan Babel – Gökhan Töre

Forvet: Alvaro Negredo – Mustafa Pektemek – Cyle LarinVagner Love

Sezonu istediği yerde tamamlayamayan Beşiktaş’ta ilk hareketlilik Dusko Tosic’in 4.5 milyon Euro gibi bir rakama Çin’e transferiyle yaşandı. Önümüzdeki sezon Şampiyonlar Ligine katılma şansı yakalayamadığı için büyük bir gelirden olurken, döviz kurununda inanılmaz yükselişi nedeniyle sezon sonunda maaş bütçesinde %30 seviyelerinde tasarrufa gitme kararı aldı. Şimdi gelelim bu tasarrufun nasıl uygulanması gerektiğine.

Beşiktaş’ın mevcut kadrosunda bazı isimlerin sözleşmesi bitti. Bu isimlere Oğuzhan Özyakup’u saymıyorum çünkü kesin bir şekilde sözleşmesinin uzatıldığını ancak henüz açıklanmadığını belirtmek istiyorum. Gelelim sözleşmesi biten/giden isimlere;

 • Anderson Talisca [1.5M Euro]
 • Atiba Hutchinson [1.4M Euro]
 • Dusko Tosic [1.2M Euro]
 • Atınç Nukan [800B Euro]
 • Pedro Franco [500B Euro]

Pedro Franco’nun maaşının bu sezon boyunca Boluspor ödediğini varsayar ve diğer isimlerinde sözleşmesinin uzatılmayacağını düşünürsek bu isimlerin 5.4 milyon Euro’luk maaş yükünden kurtulmuş oluyoruz. Bu aşamadan sonra Beşiktaş’ın öncelikle yapması gereken hiç süre almamış önümüzdeki sezonda süre alamayacağı aşikar olan şu futbolcularla yollarının ayrılması;

 • Denys Boyko [1M Euro]
 • Veli Kavlak [1.7M Euro]
 • Aras Özbiliz [1M Euro]

Bu üç futbolcunun takımdan gönderilmesiyle birlikte gelecek sezon alacakları maaş olan toplam 3.7 milyon Euro‘dan da kurtulmuş olunuyor. Şimdi gelelim sezon içerisinde süre bulan ancak maaşına ve performansı göre takımda kalmasının gereksiz olduğu futbolculara.

 • Alvaro Negredo [4,3M Euro]
 • Vagner Love [2M Euro]
 • Tolga Zengin [1.3M Euro]
 • Jeremain Lens [2.2M Euro]
 • Mustafa Pektemek [1.7M Euro]

Yukarıda belirttiğim ve genel yargı olarak sezon boyunca istenilen katkıyı alamadığımız bu 5 futbolcu eğer gönderilirse ödenecek olan 11.5 milyon Euro‘luk maaştan kurtulmuş olunuyor. Yani özetleyecek olursak gönderilen, sözleşmesi biten ve gönderilmesi gereken oyuncular için belirttiğimiz şekilde bir senaryo gerçekleşirse toplamda 20,6 milyon Euro‘luk maaş tasarrufu yapılmış olunuyor. Ve geriye futbolcu grubu ise şu şekilde;

 1. Fabri
 2. Utku Yuvakuran
 3. Pepe
 4. Matej Mitrovic
 5. Domagoj Vida
 6. Gökhan Gönül
 7. Adriano
 8. Caner Erkin
 9. Gary Medel
 10. Necip Uysal
 11. Tolgay Arslan
 12. Oğuzhan Özyakup
 13. Ricardo Quaresma
 14. Gökhan Töre
 15. Ryan Babel
 16. Orkan Çınar
 17. Cyle Larin

Beşiktaş’ın Transfer’de Stratejisi Nasıl Olmalı?

Gönderilmesini doğru bulduğumuz isimlerden sonra kalan oyuncu havuzunu yukarıdaki isimler oluşturuyor. Tabi bu isimlerde transfer döneminde takımdan ayrılması gayet muhtemel. Ancak bu isimlerde değişiklik olmayacağını düşünecek olursak, transfer yapılması gerekilen mevkiler;

Yedek kaleci – sağ bek – ofansif orta saha – forvet – kanat – yedek  forvet, stoper veya defansif orta saha

Yani yaptığımız planlama doğrultusunda giden oyuncuların yerini doldurmak için 7 transfer gerekiyor. Bu 7 transferde ilk olarak yapılması gereken transferler forvet ve ofansif orta saha olmalıdır. Yani 9 ve 10 numara pozisyonlarına yapacağımız transferler takımının önümüzdeki sezon için kaderine yön verecektir. Şimdi transfer yapılması gereken bölgeleri ekonomik açıdan da değerlendirerek daha detaylı inceleyelim.

Yedek Kaleci: Yönetim muhtemelen önümüzdeki sezon sözleşmesi bitecek olan Tolga Zengin’le bu yılda devam edecektir. Ancak ben aldığı 1.3 milyon Euro’luk maaş nedeniyle gönderilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü kulübün ve ülkenin içinde bulduğu ekonomik durum itibariyle ne oyuncu bu maaşı hakediyor ne de Beşiktaş yedek kaleci için bu maaşı ödeme lüksü var. Bu mevki için ya Utku’ya güvenmeliyiz ya da öncelikle TL üzerinden maaşı olmadı maksimum 600B Euro’yu kabul edebilecek yerli bir kaleciye yönelmeliyiz.

Sağ Bek: Şampiyonlar Liginde oynadığımız bir sezonda bile bu mevkinin kesin bir alternatifi yoktu. Bu nedenle yeni sezon yapılanmasında da bu mevkinin gerekli olmasına rağmen öncelikli olmadığını düşünüyorum. Çünkü Adriano, Necip, Vida, Medel gibi bu bölgede oynayabilen isimler Gökhan Gönül’ün yokluğunda bu mevkiyi idare edebilir.

Defansif Orta Saha/Stoper: Takımın stoper transferine ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. Pepe – Vida – Mitrovic – Medel – Necip bu bölge için kesinlikle yeterli olacaktır. Ancak bu bölgeye ilerisi için Kaan Ayhan’ın düşünülmesi gerektiği kanısındayım. Benim kararsız kaldığım nokta ise Orta sahaya 6 numara için mi yoksa 8 numara için mi transfer yapılması gerektiği. Tolgay ve Oğuzhan’ın skor katkısı verememesi, 6 numara pozisyonunda Medel gibi bir ismin olması beni daha çok 8 numara gerekliliğine götüren düşüncelerden. Bu nedenle bu kısımda Şenol Güneş hocamızın ne dediği planlamayı belirler.

Kanat: Gelecek sezonun kadrosunda Quaresma ve Babel’i ilk 11 olarak düşürsek rotasyon olarak Orkan Çınar ve Gökhan Töre kalıyor. Gökhan Töre 2 senedir deyim yerindeyse topa değmemişken, Orkan Çınar ise kiralık gönderdiğimiz Konyaspor’da bile doğru düzgün süre alamadı. Bu nedenle bu mevkiye en kötü 1 transfer yapmalıyız. Bu transfer Quaresma ve Babel’i zorlayacak hatta yedek bırakabilecek seviye de olmalı. Eğer akıllıca davranabilirsek bu mevkideki eksikliği kiralık satın alma opsiyonlu bir oyuncu ile doldurabiliriz. İsim vermek gerekirse Onyekuru olabilir.

Ofansif Orta Saha: Son 4 sezondur bu mevkide oynayan Jose Sosa ve Anderson Talisca oyun farklılıkları olmasına rağmen bize oldukça haz verip gözlerimizin pasını silmişti. Bu yılda bu pozisyonda nokta atışı yapmak zorundayız. Gönül ister ki bir de yedek gelecek vaadeden bir 10 numara alalım ancak bu şartlarda zor görünüyor. Bu nedenle Orkan Çınar’ı kadroya bu mevkinin alternatifi olarak yazmalıyız.

Forvet: Demba Ba – Mario Gomez – Vincent Aboubakar ve bu isimleri aratmayacak seviyeye gelen Cenk Tosun’dan sonra ne yazık ki Alvaro Negredo ve Vagner Love’den bu seviyelerde performansı göremedik. Bu nedenle 10 numara pozisyonunda belirttiğim gibi bu pozisyon içinde nokta atışı yapmak şart.

Yedek Forvet: Cyle Larin bu takımın önümüzdeki sezon için 2.forveti olabilir mi sorusu hepimiz için soru işareti. Ancak büyük oranda Larin kadroya 3.forvet olarak yazılacak bu nedenle buraya ucuza iyi bir isim transfer etmemiz şart. Keşke yerli bir forvet koyabilsek ama zor. İnşallah en kötü Demba Ba olur ancak o da büyük ihtimal tekrar Çin’e transfer olacak.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara