Arama Motoru Nedir?

Arama motorları, web sayfalarının listelendiği internet servisleridir. Bir arama motoru, belirtilen anahtar kelimeler ile yapılan sorgular sonucunda kendi veritabanlarındaki web sayfaları içerisinden bağlantılı olanları listeler. Dünya üzerinde belkide binlerce arama motoru olmasına karşın büyük bir kısmı sadece belirli alanlara yönelik olmakla birlikte, daha küçük bir kısmı genele hitap etmekte ve bütün web site ile sayfalarını listelemektedir.

Arama Motorlarında Sıralama Nasıl Yapılır?

Arama motorları bir sayfayı incelerken kelime ve kelime gruplarının sayfa içerisinde kullanılma oranlarına bakarak içeriğin belli oranlar arasında kullanılan kelime ve kelime grupları hakkında olduğuna kanaat getirir ve doğru sonuçları kullanıcıya sunmak için bu bilgileri kullanır. Fakat son kullanıcıya en doğru sonuçları listelemek için arama motorları bazı parametreler kullanır.

Arama Parametreleri Nelerdir?

  • Artı (+) Parametresi: Bir kelime aradığımız zaman çıkan sonuçlara ek olarak başka bir kelimenin de birlikte geçtiği sonuçları listelemek için kullanabiliriz. Örneğin;kivi+kuş yazdığımız zaman meyve olan kivi değil bir kuş türü olan kivi ile ilgili sonuçlar listelenir.
  • Tırnak (“) Parametresi:  Bu parametre ile en temiz sonuçları elde edebiliriz. Zira tırnak içine yazılan kelime(ler) bölünmeden olduğu gibi taranır ve en doğru sonuçlar listelenir.
  • Eksi (-) Parametresi: Bu da en temiz sonuçları elde edebileceğimiz parametrelerden birtanesidir. Örnek olarak; girne -kıbrıs yazdığımız zaman girne kelimesi ile ilgili olup kıbrıs ile ilgili olmayan sonuçlar listelenecektir.

Popüler Arama Motorları

  • http://www.google.com.tr
  • http://www.yahoo.com
  • http://www.bing.com
  • http://www.yandex.com.tr/

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara